Scholastic Achievement League - Grade 8 Award Archives | Scholastic Achievement League
Like School's Challenge on Facebook

Scholastic Challenge - Grade 8 Award Winners

Scholastic Challenge 2018

Grade 8 Canadian National Champion with an outstanding score of 95:

Victoria Da Rosa           St. Justin Martyr Catholic Elementary School   Unionville, ON

Grade 8 Provincial Champions

Billy Chen                      Matthew McNair Secondary School                  Richmond, BC

Alex Mueller                  Springfield Middle School                                  Oakbank, MB 

Billy Lowery                   Max Aiken Academy                                          Miramichi, NB

Aiden Ouaida-Foley      Villanova Junior High School                             Conception Bay S, NL

Courtney Dingle            Bible Hill Junior High School                              Truro, NS

Drew Laybolt                 Morell Consolidated School                               Morell, PE

Jack Baranoff                Laurenhill Junior Campus                                  St. Laurent, QC

Cole Fransoo                John Paul II Collegiate                                       North Battleford, SK

School Team Champions

Gold Medal Team from St. Justin Martyr Catholic Elementary School, Unionville, ON (Average: 90.75%)

Victoria Da Rosa,    Stephanie Leung,    Andrew Chen,    Samantha Ouyang

Silver Medal Team from Tomken Road Middle School, Mississauga, ON

Joshua Payne,    James Yan,    Janani Anandan,    Vishal Duraisamy Jayakumar   

Bronze Medal Team from Cummer Valley Middle School, Toronto, ON

Shairahavan Selvachandran,    Caleb Lei,    Julia O’Neil,     Joshua Liu 

 

Scholastic Challenge 2017

National Champion 
Karina Kofman Glen Shields Public School Concord, ON
     
Provincial Champions
 
Ryan Comeau Cold Lake Middle School Cold Lake, AB
Grace Miao Matthew McNair Secondary School Richmond, BC
Hannah Hutchinson Springfield Middle School Oakbank, MB
Lindsey Burns Harkins Middle School Miramichi, NB
Hudson Wentzell Villanova Junior High Conception Bay South, NL
Zander Zwicker New Germany Rural High School New Germany, NS
Colby Noonan Amherst Cove School Borden-Carleton, PE
Attar Aziz Laurenhill Junior Campus St. Laurent, QC
Ross Van De Weyer Weyburn Comprehensive School Weyburn, SK
 
School Team Champions    

Gold Medal Team from Glen Shields Public School, Concord, ON

Karina Kofman,    Evan Zheng,    Guy Rotem,    Cora Usurelu

Silver Medal Team from St. Justin Martyr Catholic Elementary School, Unionville, ON

Albert Li,    Ernest Wong,    Rececca Geng,    Joseph Chong

Bronze Medal Team from Cummer Valley Middle School, Toronto, ON

Kiran Basra,    Shairahavan Selvachandran,    Max Li,    Kai Stewart 

                                

Scholastic Challenge 2016

Grade 8 Canadian National Champion

Peter Gianakos              Dublin Heights Elementary School                  Toronto, ON

Grade 8 Provincial Champions

Antonio Chemello         Fultonvale Elementary Junior High School       Sherwood Park, AB      

Geoffrey Arrowsmith    Cowichan Secondary School                             Duncan, BC

Jezreel Domingo          Red River Valley Junior Academy                     Winnipeg, MB  

Thomas Hare               Harkins Middle School                                       Miramichi, NB

Mackenzie Skinner       Beaconsfield Junior High School                      St. John’s, NL

James Robinson          Bible Hill Junior College                                    Bible Hill, NS

Brendon Bradley          Morell Consolidated School                              Morell, PE

Max Laxer                    Bialik High School                                            Cote Saint Luc, QC

Paul Haugen               Esterhazy High School                                      Esterhazy, SK

School Team Champions

Gold Medal Team from Dublin Heights Elementary School, Toronto, ON

Peter Gianakos,     Ryan Li,     Jared Winberg,     Celina Cayabyab

Silver Medal Team from Cummer Valley Middle School, Toronto, ON

Atharva Bhalerao,     Kiril Mojsov,     Michael Schmidt,     Christian Wang    

Bronze Medal Team from Tomken Road Middle School, Mississauga, ON

Monica Suh,     Zain Lakhani,     Bryan Lee,    Mayank Jain

 

Scholastic Challenge 2015

Grade 8 Canadian National Champion

Anthony Wang                    Thomas Street Middle School                    Mississauga, ON

Grade 8 Provincial Champions

Ashwath Puchakatla            S Bruce Smith School                              Edmonton, AB 

Christopher Mok                  St. Patrick Regional Secondary School   Vancouver, BC                     

 Eric Vryenhoek                   Springfield Middle School                         Oakbank, MB

Alex Leslie                           Harkins Middle School                              Miramichi, NB

Kamea Bellows                    Beaconsfield Junior High School              St. John’s, NL

Kyle Hardy                           Herring Cove Junior High School             Halifax, NS

Rebecca Green                   Amherst Cove School                               Borden-Carleton, PE

Noora Khan                         Laurenhill Academy                                   St. Laurent, QC

Cooper Kopec                     Weyburn Junior High School                    Weyburn, SK 

Territories Champion

Zackary Horton                    Diamond Jenness Secondary School      Hay River, NT

 

School Team Champions

Gold Medal Team from Thomas Street Middle School, Mississauga, ON

Anthony Wang,    Clark Wang,    Yu An Chen,     Zachary Giles

Silver Medal Team from Glen Shields Public School, Concord, ON

Sean Sviridov,     Albert Ding,     Victoria Li,     Ben Kasprow

Bronze Medal Team from St. Justin Martyr School, Unionville, ON

Isaac Cheng,     Charmaine Chang,     Jeremy Sun,     Cecilia Xia

 

Scholastic Challenge 2014

 
National Champion 
Patrick Prochazka Pickering College

Newmarket, ON

Provincial Champions

Harrison Brower

Ottewell School Edmonton, AB
Michael Munk Matthew McNair Secondary School Richmond, BC
Eric Vryenhoek Springfield Middle School Oak Bank, MB
Logan Ashworth Tobique Valley Middle School Plaster Rock, NB
Rebecca Reid Stephenville Middle School Stephenville, NL
Tim Thiesen Bible Hill Junior High School Bible Hill, NS
Jacob MacDonald Morell Consolidated School Morell, PE
William Dawson Selwyn House School Westmount, QC
Christina Reed Caronport Elementary School Caronport, SK
     
Simon Pittman Diamond Jenness Secondary School

Hay River, NT

 
School Team Champions    

Gold Medal Team from Thomas Street Middle School, Mississauga, ON

Daniel Niu, Anthony Wang, Lee Jiang, Alain Lou

Silver Medal Team from Cummer Valley Middle School, Toronto, ON

Aaron Chan, Benjamin Ma, Kevin Du, Katherine Jelich

Bronze Medal Team from Dublin Heights Elementary School, Toronto, ON

jared Levy, Olivia Nixon, Angie Lo, Samantha Unger