Like School's Challenge on Facebook

Scholastic Challenge - Sixth Grade Award Winners

Scholastic Challenge 2020 Sixth Grade National Champion

Katie Connolly (with a score of 97) Charles F. Patton Middle School, Kennett Square, PA

State Champions:

Elliot Bishop

Whitesburg Christian Aca.

Huntsville, AL

Dominic West

Van  Avery Prep

Temecula, CA

Soren Nelson

Suffield MS

Suffield, CT

Halah Idahmed

American Youth Aca.

Tampa, FL

Barath Rajesh

Piney Grove MS

Cumming, GA

Casey Johnson

Cass Junior High

Darien, IL

Ellis Kidwell

West Carter MS

Olive Hill, KY

Emily Yip

Holbrook PS

Holbrook, MA

Joseph Doherty

St. Elizabeth School

Rockville, MD

Mike Molenda

Boulan Park MS

Troy, MI

H. Setterstrom

Hill-Murray School

Maplewood, MN

Tobias Wilson

Belt School

Belt, MT

Curtis Riazzi

St. Leo Catholic

Win-Salem, NC

Konner Bunjer

Lincoln Lutheran

Lincoln, NE

Nathaniel Marks

Acad. of OL Mount Carmel

Tenafly, NJ

Emma Mariani

St. Francis de Sales

Las Vegas, NV

J. Kruszynski

Ellicottville School

Ellicottville, NY

Darien Kiernan

St. Rocco School

Johnston, RI

Winn Bouton

Hughes Academy

Greenville, SC

Cody Wiik

Big Stone City MS

Big Stone City, SD

Edward Yan

West Ridge Middle School

Austin, TX

Chiso Obi

Merritt Academy

Fairfax, VA

Gabe Huebsch

Horning MS-Flight Acad.

 

 

 

 

Military Base School Champion:

Jack Smith

Alconbury Middle High

       APO, AE

     

School Team Champions:   

Gold Medal Team is from Charles F. Patton Middle School, PA

Katie Connolly, Cassandra Davis, Rebecca Connolly, Jonathan Wang

Silver Medal Team is from Boulan Park Middle School, Troy, MI

Mike Molenda, Jing-yi Ma, William Dong, Atul Ganesh 

Bronze Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX

Edward Yan, Sreekar Garimella, Margaux Brutin, Audrey Han

 

Scholastic Challenge 2019 Sixth Grade Champions

National Champion:  Andrew Han (with a score of 94) from West Ridge Middle School, Austin, TX

State Champions:

M. Kay

Whitesburg Christ. Aca

Huntsville, AL

J. Roper

O L  Perpetual Help

Scottsdale, AZ

J. Plona

Tyrrell MS

Wolcott, CT

M. Rinaman

San Jose Episcopal

Jacksonville, FL

S. Sawant

Piney Grove MS

Cumming, GA

J. Gallagher

Cass Junior High

Darien, IL

M. Clements

Saint Paul Catholic

Valparaiso, IN

C. Bolte

Sumner/Fredericksburg  

Sumner, IA

T. Barnes

Anchorage PS

Louisville, KY

M. Licamele

St. Elizabeth School

Rockville, MD

J. Arnstein

Holbrook PS

Holbrook, MA

M. Li

Boulan Park MS

Troy, MI

H. Laney

Ashland MS

Ashland, KY

C. Lyons

Our Lady Immaculate

Jennings, LA

W. Stanley

Medway Middle School

Medway, ME

 

 

 

N. Swartz

St. Jane de Chantal

Bethesda, MD

Y. Bajji

Boulan Park MS

Troy, MI

P. Goehner

Hill-Murray School

Maplewood, MN

A. Torno

Laurel Middle School

Laurel, MT

E. Vander Top

Lincoln Lutheran School

Lincoln, NE

M. Meek

St. Frances de Sales

Las Vegas, NV

J. Fachini

St. Francis Academy

Union City, NJ

N. Marshall

Great Hollow MS

Nesconset, NY

T. Boland

St. Leo Catholic School

Wins.-Salem, NC

K. Davis

Turtle Mountain MS

Belcourt, ND

G. Sheppard

Saint Anselm School

Chesterland, OH

A. Shah

Charles F. Patton MS

Kennett Sq., PA

N. D’Aquila

St. Rocco School

Johnston, RI

J. Haugen

Big Stone City SD

Big Stone City, SD

A. Bajaj

Merritt Academy

Fairfax, VA

S. Yesufu

Steffen MS

Mequon, WI

C. Vazquez

Loving Savior Lutheran

Chino Hills, CA

     

Military Base School Champion:

A. Milionis

Alconbury Middle High

       APO, AE

     

School Team Champions:   

Gold Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX   (Team average: 90.25)

Andrew Han, Keith Loboprabhu, William Nabors, Connor Richardson

Silver Medal Team is from Charles F. Patton Middle School, Kennett Square, PA 

Anand Shah, Ismaeel Qureshi, Jasmine Liu, Grant DeWilde  

Bronze Medal Team is from Piney Grove Middle School, Cumming, GA

Shriya Sawant, Ishaan Rao, Caleb Earnhardt, Shishir Rajendran

 

Scholastic Challenge 2018 Sixth Grade National Champion: 

Connor K. from Hyde Park Academy of Science and Mathematics, Las Vegas, NV (with a score of 95)

State Champions:

 

Davis Brewster

Whitesburg Christian Academy

Huntsville, AL

Olivia Cromey

Our Lady Perpetual Help CS

Scottsdale, AZ

 

 

Martin Karplus

Three Rivers Union School

Three Rivers, CA

Bethany Richardson-White

Suffield Middle School

Suffield, CT

 

 

Ethan Meixel

St. Michael Lutheran

Ft. Myers, FL

Aidan Wang

Piney Grove MS

Cumming, GA

 

 

C J Rodgers

William Thomas MS

American Falls, ID

Brock Murphy

Immaculate Conception

Columbia, IL

 

 

Rudra Patel

Saint Paul Catholic School

Valparaiso, IN

Claire Rucker

Sumner/Fredericksburg Schools

Sumner, IA

 

 

Aden Cole

Iola Middle School

Iola, KS

Parker Glass

Anchorage PS

Louisville, KY

 

 

Michael Licamele

St. Elizabeth School

Rockville, MD

Alicia Kilian

Holbrook Public Schools

Holbrook, MA

 

 

Nikhil Mahajan

Boulan Park MS

Troy, MI

Peter Basso

Hill-Murray School

Maplewood, MN

 

 

Johnny Tingey

Belt School

Belt, MT

Isaiah Gaunt

Zion Lutheran School

Kearney, NE

 

 

Matthew Porr

Saint James School

Basking Ridge, NJ

Hatim Husainy

Great Hollow MS

Nesconset, NY

 

 

Hailey Duarte

Turtle Mountain Community MS

Belcourt, ND

Thomas Pinder

St. Leo Catholic School

Winston-Salem, NC

 

 

Samuele Gordon

Saint Anselm School

Chesterland, OH

Benjamin Scali

Charles F. Patton MS

Kennett Square, PA

 

 

Brendan Case

St. Rocco School

Johnston, RI

Jimmy Haugen

Big Stone City Public School

Big Stone City, SD

 

 

Zachary Griffith

St. Ann Catholic School

Bartlett, TN

James Gibson

West Ridge MS

Austin, TX

 

 

Param Amre

Steffen Middle School

Mequon, WI

Emma Krueger

Harbor Ridge MS

Gig Harbor, WA

 

Military Base School Champion:

Alexis Golart       Alconbury Middle High School     APO, EU

School Team Champions: 

Gold Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX (Team Average: 92.25)

James Gibson, Akhil Samavedam, Shikhar Kaul, Natalie Kozlowski 

Silver Medal Team is from Hyde Park Academy of Science and Mathematics, Las Vegas, NV

Connor K., Kenny Truong, Nolan Truong, Orion Kaiser 

Bronze Medal Team is from T. H. Rogers School, Houston, TX

Sreedathan Menon, Arnav Adhikari, Karthik Bobbili, Kevin Pham

Scholastic Challenge 2017 – Sixth Grade Results                                    

National Champion: with an outstanding score of 91, is: Daniel Li from West Ridge Middle School, Austin, TX

State Champions:

Sawyer Smith

Whitesburg Christian Academy

Huntsville, AL

William Slingland

Our Lady of Perpetual Help Catholic School

Scottsdale, AZ

Daniel Dyer

Alma Middle School

Alma, AR

Daniel Spencer

Queen of All Saints School

Concord, CA

Nathan Yachtis

Tyrrell Middle School

Wolcott, CT

Fatima Mohammad

American Youth Academy

Tampa, FL

Aadi Nag

Piney Grove Middle School

Cumming, GA

Paige Adair

William Thomas Middle School

American Falls, ID

Daniel Hardy

Union Ridge School

Harwood Heights, IL

Abigail Krouse

Saint Paul Catholic School

Valparaiso, IN

Colton Kniffen

Madrid Elementary School

Madrid, IA

Elsie Fleming

Iola Middle School

Iola, KS

John Blankenship

Anchorage Public School

Louisville, KY

Stephen Becnel

Christ the King School

Terrytown, LA

Liz Frisbie-Zhang

St. Elizabeth School

Rockville, MD

Jacob Leighton

Saint Mary Sacred Heart School                        

North Attleboro, MA

Lily Wei

Boulan Park Middle School

Troy, MI

Maddy Katz

Hill – Murray School

Maplewood, MN

Clayton Jasson

Belt School

Belt, MT

Maureen Cavanaugh

St. Leo Catholic School

Winston-Salem, NC

Dylan Franz

All Saints Academy

Parsippany, NJ

Seth Stowell

Lincoln Lutheran School

Lincoln, NE

David Young

Webster Spry Middle School

Webster, NY

Grace Hwang

Hyde Park Middle School

Las Vegas, NV

Louka Babic

St. Anselm School

Chesterland, OH

Connor LaVallie

Turtle Mountain Community Middle school

Belcourt, ND

Taymen Vocque

Hogden Public School

Hodgen, OK

Ryan O’Leary

Charles F. Patton Middle School

Kennett Square, PA

Julie Compston

Mount Saint Charles Academy

Woonsocket, RI

Jacob Cloos

Big Stone City Public School

Big Stone City, SD

Camden Mercer

Merritt Academy

Fairfax, VA

Olivia Simmonds

Harbor Ridge Middle School

Gig Harbor, WA

Nathan Miller

Steffen Middle School

Mequon, WI

 

 

 

Military Base School Champion:

Sophia Brooks                    Alconbury M/H School                     APO, AE

School Team Champions: 

Gold Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX.

Daniel Li,    Ava Pappalexis,    Cannon Bates,    Lucas White

Silver Medal Team is from Boulan Park Middle School, Troy, MI.

Lily Wei,    Jonathan Chen,    Grace Liu,    Yashwanth Bajji

Bronze Medal Team is from T.H. Rogers School, Houston, TX.

Jeffrey Qi,    Benjamin Walmer,    Karan Shah,    Zachariah Wrobel

 

Scholastic Challenge 2016 Sixth Grade National Champion: 

Aidan Kash from Anchorage Public School, Louisville, KY

State Champions:

Will Freeman

Whitesburg Christian

Huntsville, AL

M. Hammond

OL Perpetual help

Scottsdale, AZ

M. Williams

Alma Middle School

Alma, AR

Audrey Garcia

Van Avery Prep

Temecula, CA

J. Landgraf

Bethlehem Lutheran

Lakewd, CO

Emily Brydges

Suffield MS

Suffield, CT

H. Sheppard

San Jose Episcopal

Jcksnville, FL

Amy Nguyen

St. John Evangel.

Hapeville, GA

J. Carroll

South Hardin MS

Hubbard, IA

L. Pahler

Wm. Thomas MS

Americ. Falls, ID

A. Ramey

Immac. Conception

Columbia,IL

P. Clements

Saint Paul Catholic

Valparaiso, IN

Vivian Noah

Iola Middle School

Iola, KS

Gabriel Cobar

St. Clement  Rome

Metairie, LA

Matt Powers

Saint Mary Sac. Heart

N.Atboro, MA

Colin Harney

St. Elizabeth

Rockville, MD

R. Konduru

Boulan Park MS

Troy, MI

Bailey Graves

Laurel MSl

Laurel, MT

R. Schabert

Hill - Murray School

Maplewd, MN

Katie Mohr

St. Leo Catholic

Winston-Sal NC

Eric Wilkie

Turtle Mountain MS

Belcourt, ND

E. Cooper

Lincoln Lutheran

Lincoln, NE

W. Zhang

St. Helena School

Edison, NJ

Jang Choe

Hyde Park MS

Las Vegas, NV

M. Glickman

Schechter Sch Long IS

Willisn Pk, NY

Noah Larrick

E. Muskingum MS

New Cncrd, OH

Arnab Sircar

Charles F. Patton MSl

Kenntt Sq. PA

S, Randall

St. Rocco School

Johnston, RI

Q. Schablin

Big Stone City PS

B Stone C SD

Chris. Wu

West Ridge MSl

Austin, TX

A. Gillespie

Merritt Academy

Fairfax, VA

Aidan Moore

Kopachuk MS

Gig Harbor, WA

Jack Howard

Horning MS School

Wauksha, WI

     

Military Base School Champion:

Isabelle Zich

Alconbury Mid Hi Sch

APO, AE

 

 

 

School Team Champions:  

Gold Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX

Christopher Wu,     Emmett Pangan,     Lawrence Li,     Rebecca Bundrant 

Silver Medal Team is from Anchorage Public School, Louisville, KY 

Aidan Kash,     Jack Goebel,     Emily Godfrey,     Joey Haufe 

Bronze Medal Team is from Charles F. Patton Middle School, Kennett Square, PA 

Arnab Sircar,     Ibraheem Qureshi,     Robert Wang,     Chirag Choudhary

 

Scholastic Challenge 2015 – Sixth Grade Results                                   

 

National Champion: Jordan Gebaide from Jewish Academy of Orlando, Maitland, FL

State Champions:

Brynn Holbrook

Whitesburg Christian Aca

Huntsville, AL

Emma Cervi

Our Lady of Perpetual Help

Scottsdale, AZ

Seth Cole

Alma Middle School

Alma, AR

Jacob Hottinger

Loving Savior Lutheran

Chino Hills, CA

Madlyn Blinderman

 

Bethlehem Lutheran School

Lakewood, CO

Genevieve Valvo

Suffield Middle School

Suffield, CT

Anthony Ovadje

 

St. John The Evangelist

Hapeville, GA

Noah Dossey

William Thomas MS

American Falls, ID

Krystian Szczech

Union Ridge SD 86

Harwood Hts, IL

Abby Sur

Saint Paul Catholic School

Valparaiso, IN

Nolan Gehrke

South Hardin Middle School

Hubbard, IA

Audrey Coltrane

Iola Middle School

Iola, KS

Nathaniel Gillispie

West Carter Middle School

Olive Hill, KY

Mary-Hannah Varnado

Central Private School

Baker, LA

Nicholas Asher

St. Elizabeth School

Rockville, MD

Arianna Schifman

Saint Mary Sacred Heart                        

North Attleboro, MA

Sohan Vittalam

 

Boulan Park Middle School

Troy, MI

Lauren Sklar

Hill – Murray School

Maplewood, MN

Emma Smith

Johnson Co. Christian Aca.    

Centerview, MO

Asa Jassen

Belt School

Belt, MT

Blake Jacey

 

St. Francis Academy

Union City, NJ

Kalu Obasi

Zion Lutheran School

Kearney, NE

Andrew Geiser

 

Spry Middle School

Webster, NY

Robert Peters

St. Leo Catholic School

Winston-Salem, NC

Kenneth Chung

Hyde Park Middle School

Las Vegas, NV

Seth Belgarde

Turtle Mountain Comm. MS

Belcourt, ND

Molly Beetem

East Muskingum Schools

New Concord, OH

Cruz Adams

Lawton Christian School

Lawton, OK

Jacky Chen

 

St. James Regional Catholic

Ridley Park, PA

Elizabeth Scotti

St. Rocco School

Johnston, RI

Elly Anderson

 

Big Stone City Public School

Big Stone City, SD

Ellie McGhee

St. Ann Catholic School

Bartlett, TN

Nishaanth Joopelli

 

T.H. Rogers School

Houston, TX

Mimi Kemp

Saint Bridget School

Richmond, VA

Mia Longen

Harbor Ridge Middle School

Gig Harbor, WA

Hunter Bania

Whitefish Bay Middle School

Whitefish Bay, WI

Military Base School Champion:

Grant Sweeney

Alconbury  MS/HS    

           APO, AE

 

 

 

School Team Champions: 

Gold Medal Team is from T.H. Rogers School, Houston, TX

Nishaanth Joopelli,    Elizabeth Johns-Krull,    Varshitha Krishnan,    Wenxuan Zhou

Silver Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX

Jeffrey Pan,    Caroline Wernli,    Felix Chen,    Lance Andruss

Bronze Medal Team is from Hyde Park Middle School, Las Vegas, NV

Kenneth Chung,    Sophia Adams,   Jaiden Reddy,    Zane Snyder Cox