Scholastic Achievement League - Sixth Grade Award Archives | Scholastic Achievement League
Like School's Challenge on Facebook

Scholastic Challenge - Sixth Grade Award Winners

Scholastic Challenge 2017 – Sixth Grade Results                                    

National Champion: with an outstanding score of 91, is: Daniel Li from West Ridge Middle School, Austin, TX

State Champions:

Sawyer Smith

Whitesburg Christian Academy

Huntsville, AL

William Slingland

Our Lady of Perpetual Help Catholic School

Scottsdale, AZ

Daniel Dyer

Alma Middle School

Alma, AR

Daniel Spencer

Queen of All Saints School

Concord, CA

Nathan Yachtis

Tyrrell Middle School

Wolcott, CT

Fatima Mohammad

American Youth Academy

Tampa, FL

Aadi Nag

Piney Grove Middle School

Cumming, GA

Paige Adair

William Thomas Middle School

American Falls, ID

Daniel Hardy

Union Ridge School

Harwood Heights, IL

Abigail Krouse

Saint Paul Catholic School

Valparaiso, IN

Colton Kniffen

Madrid Elementary School

Madrid, IA

Elsie Fleming

Iola Middle School

Iola, KS

John Blankenship

Anchorage Public School

Louisville, KY

Stephen Becnel

Christ the King School

Terrytown, LA

Liz Frisbie-Zhang

St. Elizabeth School

Rockville, MD

Jacob Leighton

Saint Mary Sacred Heart School                        

North Attleboro, MA

Lily Wei

Boulan Park Middle School

Troy, MI

Maddy Katz

Hill – Murray School

Maplewood, MN

Clayton Jasson

Belt School

Belt, MT

Maureen Cavanaugh

St. Leo Catholic School

Winston-Salem, NC

Dylan Franz

All Saints Academy

Parsippany, NJ

Seth Stowell

Lincoln Lutheran School

Lincoln, NE

David Young

Webster Spry Middle School

Webster, NY

Grace Hwang

Hyde Park Middle School

Las Vegas, NV

Louka Babic

St. Anselm School

Chesterland, OH

Connor LaVallie

Turtle Mountain Community Middle school

Belcourt, ND

Taymen Vocque

Hogden Public School

Hodgen, OK

Ryan O’Leary

Charles F. Patton Middle School

Kennett Square, PA

Julie Compston

Mount Saint Charles Academy

Woonsocket, RI

Jacob Cloos

Big Stone City Public School

Big Stone City, SD

Camden Mercer

Merritt Academy

Fairfax, VA

Olivia Simmonds

Harbor Ridge Middle School

Gig Harbor, WA

Nathan Miller

Steffen Middle School

Mequon, WI

 

 

 

Military Base School Champion:

Sophia Brooks                    Alconbury M/H School                     APO, AE

School Team Champions: 

Gold Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX.

Daniel Li,    Ava Pappalexis,    Cannon Bates,    Lucas White

Silver Medal Team is from Boulan Park Middle School, Troy, MI.

Lily Wei,    Jonathan Chen,    Grace Liu,    Yashwanth Bajji

Bronze Medal Team is from T.H. Rogers School, Houston, TX.

Jeffrey Qi,    Benjamin Walmer,    Karan Shah,    Zachariah Wrobel

 

Scholastic Challenge 2016 Sixth Grade National Champion: 

Aidan Kash from Anchorage Public School, Louisville, KY

State Champions:

Will Freeman

Whitesburg Christian

Huntsville, AL

M. Hammond

OL Perpetual help

Scottsdale, AZ

M. Williams

Alma Middle School

Alma, AR

Audrey Garcia

Van Avery Prep

Temecula, CA

J. Landgraf

Bethlehem Lutheran

Lakewd, CO

Emily Brydges

Suffield MS

Suffield, CT

H. Sheppard

San Jose Episcopal

Jcksnville, FL

Amy Nguyen

St. John Evangel.

Hapeville, GA

J. Carroll

South Hardin MS

Hubbard, IA

L. Pahler

Wm. Thomas MS

Americ. Falls, ID

A. Ramey

Immac. Conception

Columbia,IL

P. Clements

Saint Paul Catholic

Valparaiso, IN

Vivian Noah

Iola Middle School

Iola, KS

Gabriel Cobar

St. Clement  Rome

Metairie, LA

Matt Powers

Saint Mary Sac. Heart

N.Atboro, MA

Colin Harney

St. Elizabeth

Rockville, MD

R. Konduru

Boulan Park MS

Troy, MI

Bailey Graves

Laurel MSl

Laurel, MT

R. Schabert

Hill - Murray School

Maplewd, MN

Katie Mohr

St. Leo Catholic

Winston-Sal NC

Eric Wilkie

Turtle Mountain MS

Belcourt, ND

E. Cooper

Lincoln Lutheran

Lincoln, NE

W. Zhang

St. Helena School

Edison, NJ

Jang Choe

Hyde Park MS

Las Vegas, NV

M. Glickman

Schechter Sch Long IS

Willisn Pk, NY

Noah Larrick

E. Muskingum MS

New Cncrd, OH

Arnab Sircar

Charles F. Patton MSl

Kenntt Sq. PA

S, Randall

St. Rocco School

Johnston, RI

Q. Schablin

Big Stone City PS

B Stone C SD

Chris. Wu

West Ridge MSl

Austin, TX

A. Gillespie

Merritt Academy

Fairfax, VA

Aidan Moore

Kopachuk MS

Gig Harbor, WA

Jack Howard

Horning MS School

Wauksha, WI

     

Military Base School Champion:

Isabelle Zich

Alconbury Mid Hi Sch

APO, AE

 

 

 

School Team Champions:  

Gold Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX

Christopher Wu,     Emmett Pangan,     Lawrence Li,     Rebecca Bundrant 

Silver Medal Team is from Anchorage Public School, Louisville, KY 

Aidan Kash,     Jack Goebel,     Emily Godfrey,     Joey Haufe 

Bronze Medal Team is from Charles F. Patton Middle School, Kennett Square, PA 

Arnab Sircar,     Ibraheem Qureshi,     Robert Wang,     Chirag Choudhary

 

Scholastic Challenge 2015 – Sixth Grade Results                                   

 

National Champion: Jordan Gebaide from Jewish Academy of Orlando, Maitland, FL

State Champions:

Brynn Holbrook

Whitesburg Christian Aca

Huntsville, AL

Emma Cervi

Our Lady of Perpetual Help

Scottsdale, AZ

Seth Cole

Alma Middle School

Alma, AR

Jacob Hottinger

Loving Savior Lutheran

Chino Hills, CA

Madlyn Blinderman

 

Bethlehem Lutheran School

Lakewood, CO

Genevieve Valvo

Suffield Middle School

Suffield, CT

Anthony Ovadje

 

St. John The Evangelist

Hapeville, GA

Noah Dossey

William Thomas MS

American Falls, ID

Krystian Szczech

Union Ridge SD 86

Harwood Hts, IL

Abby Sur

Saint Paul Catholic School

Valparaiso, IN

Nolan Gehrke

South Hardin Middle School

Hubbard, IA

Audrey Coltrane

Iola Middle School

Iola, KS

Nathaniel Gillispie

West Carter Middle School

Olive Hill, KY

Mary-Hannah Varnado

Central Private School

Baker, LA

Nicholas Asher

St. Elizabeth School

Rockville, MD

Arianna Schifman

Saint Mary Sacred Heart                        

North Attleboro, MA

Sohan Vittalam

 

Boulan Park Middle School

Troy, MI

Lauren Sklar

Hill – Murray School

Maplewood, MN

Emma Smith

Johnson Co. Christian Aca.    

Centerview, MO

Asa Jassen

Belt School

Belt, MT

Blake Jacey

 

St. Francis Academy

Union City, NJ

Kalu Obasi

Zion Lutheran School

Kearney, NE

Andrew Geiser

 

Spry Middle School

Webster, NY

Robert Peters

St. Leo Catholic School

Winston-Salem, NC

Kenneth Chung

Hyde Park Middle School

Las Vegas, NV

Seth Belgarde

Turtle Mountain Comm. MS

Belcourt, ND

Molly Beetem

East Muskingum Schools

New Concord, OH

Cruz Adams

Lawton Christian School

Lawton, OK

Jacky Chen

 

St. James Regional Catholic

Ridley Park, PA

Elizabeth Scotti

St. Rocco School

Johnston, RI

Elly Anderson

 

Big Stone City Public School

Big Stone City, SD

Ellie McGhee

St. Ann Catholic School

Bartlett, TN

Nishaanth Joopelli

 

T.H. Rogers School

Houston, TX

Mimi Kemp

Saint Bridget School

Richmond, VA

Mia Longen

Harbor Ridge Middle School

Gig Harbor, WA

Hunter Bania

Whitefish Bay Middle School

Whitefish Bay, WI

Military Base School Champion:

Grant Sweeney

Alconbury  MS/HS    

           APO, AE

 

 

 

School Team Champions: 

Gold Medal Team is from T.H. Rogers School, Houston, TX

Nishaanth Joopelli,    Elizabeth Johns-Krull,    Varshitha Krishnan,    Wenxuan Zhou

Silver Medal Team is from West Ridge Middle School, Austin, TX

Jeffrey Pan,    Caroline Wernli,    Felix Chen,    Lance Andruss

Bronze Medal Team is from Hyde Park Middle School, Las Vegas, NV

Kenneth Chung,    Sophia Adams,   Jaiden Reddy,    Zane Snyder Cox

 

Scholastic Challenge 2014 – Sixth Grade Results                                      

 

National Champion:    

 

Leo Orshansky fromHill Country Middle School, Austin, TX

 

State Champions:

Matthew Wallace

Whitesburg Christian Academy

Huntsville, AL

Trent Miller

Our Lady of Perpetual Help

Scottsdale, AZ

Martin Dyer

Alma Middle School

Alma, AR

Sebastien Minaberrigarai

St. Francis Parish School

Bakersfield, CA

Lauren Peregoy

Bethlehem Lutheran School

Lakewood, CO

Patrick Tompkins

Suffield Middle School

Suffield, CT

Brogan Dougherty

St. Michael Lutheran School

Fort Myers, FL

John Franks

St. John The Evangelist

Hapeville, GA

Colby Cottam

William Thomas

Middle School

American Falls, ID

Olivia Sarasio Meyer

Forest City Middle School

Forest City, IA

Spencer Biske

Immaculate

Conception School

Columbia, IL

Oluseyi Ogundipe

Saint Paul Catholic School

Valparaiso, IN

Alex Price

Iola Middle School

Iola, KS

Claire Metel

Anchorage Public School

Anchorage, KY

Morgan Campbell

Central Private School

Baker, LA

Toni Whalen

Saint Mary Sacred Heart School                        

North Attleboro, MA

Pratham Soni

Boulan Park Middle School

Troy, MI

Sophia Alfred

St. Columba School

Oxon Hill, MD

Elizabeth Azevedo

Johnson County

Christian Academy     

Centerview, MO

Keely Drummond

Belt Elementary School

Belt, MT

Gianna Mendiola

St. James School

Basking Ridge, NJ

Chinyere Obasi

Zion Lutheran School

Kearney, NE

Shubh Thaker

Great Hollow Middle School

Nesconset, NY

Catherine Byun

St. Leo Catholic School

Winston-Salem, NC

Alex Bean

Hyde Park Middle School

Las Vegas, NV

Matthew Law

East Muskingum Middle School

New Concord, OH

Kaden Johnson

Silo Public Schools

Durant, OK

Hunter Courtney

Charles F. Patton

Middle School

Kennett Square, PA

Amabelle Francois

St. Rocco School

Johnston, RI

David Croft

Edgewood Middle School

Ninety Six, SC

Noah Mursu

Big Stone City Public School

Big Stone City, SD

Roshan Parikh

Houston Middle School

Germantown, TN

Samuel Henrichs

Steffen Middle School

Mequon, WI

Emma Chun

Saint Bridget School

Richmond, VA

Cyrus Berger

Our Lady of Guadalupe

Seattle, WA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Military Base School Champion:

 

Seth Brock

Alconbury  MS

 

           APO, AE

 

 

 

 School Team Champions: 

 

Gold Medal Teamis from Hill Country Middle School, Austin, TX

 

Leo Orshansky,    Lance He,   Maxton Huff,    Ethan Siegel

 

Silver Medal Teamis from Hyde Park Middle School, Las Vegas, NV

 

Alex Bean,    Eshaan Vakil,    Sarath Kalyan,    Sharon Vernaz

 

Bronze Medal Teamis from Boulan Park Middle School, Troy, MI

 

Pratham Soni,    Dhatri Medarametla,    Kevin Zhou,    Arlene Chen

 

Scholastic Challenge 2013     

National Champion

Shreya Kamojjala, Hyde Park Middle School, Las Vegas, NV

State Champions:

Julia Williamson
Whitesburg Christian Ac
Huntsville, AL
 
Jonah Harwood
Basis Oro Valley School
Oro Valley, AZ
Briley Brothers
W Memphis Christian
W. Memphis AR   A.Clarke-Curutchague
St. Francis Parish School
Bakersfield, CA
Kai Bickner
Bethlehem Lutheran
Lakewood, CO  
Ziad Hassan
Suffield Middle School
Suffield, CT
Timothy Robertson
St. Michael Lutheran
Fort Myers, FL
  Christopher Nguyen
St. John the Evangelist
Hapeville, GA
Ally Holder
William Thomas MS
American Falls, ID   Katherine Crisham St. Anne School Dixon, IL
Miriam Barajas
Saint Paul Catholic
Valparaiso, IN  
Isabelle Daniels
Fredericksburg Middle School
Fredericksburg, IA
Jackson Cone
Iola Middle School
Iola, KS   Bennett Clark
Anchorage Public School
Anchorage, KY
Blake Kolb
Central Private Sch
Baker, LA  
Bryce Galey
St. Elizabeth School
Rockville, MD
Jason Zhang
Boulan Park MS
Troy, MI   Skyla Phillips St. Mary's School Breckenridge, MN
Nina Thessen
Johnson County Chr.
Certerview, MO
 
Julia Vogt
Belt Public School
Belt, MT
Avery Murillo
St. Helena School
Edison, NJ   Hannah Smith-Fay
Immanuel Lutheran School
Albuquerque, NM
Jonathan Pofcher
Great Hollow MS
Nesconset, NY   Caroline Deal
St. Leo Catholic School
Winston-Salem, NC
Evan Ditchman
St. Anselm School
Chesterland, OH
 
Caleb Wilson
Lawton Christian School
Lawton, OK
Randall Tipsword
Philomath MS
Philomath, OR
  Owen Leason
Selinsgrove Area MS
Selinsgrove, PA
Joseph Melucci
St. Rose of Lima School
Warwick, RI
  Noah Mursu Big Stone City PS Big Stone City, SD
Jake Manuel Houston MS Germantown, TN   William Bundrant West Ridge MS Austin, TX
Jacob Holtzclaw Harbor Ridge MS Gig Harbor, WA   Andrew Brooks Steffen Middle School Mequon, WI
Courtney Condie Riverton MS Riverton, WY        

Military Base School Champion: Kaylen Maltais Alconbury Middle/High School APO, AE

SCHOOL TEAM CHAMPIONS:
 
Gold Medal Team from Hyde Park Middle School, Las Vegas, NV
Shreya Kamojjala, Simran Shah, Eric Yuan, Joshua Hardy
 
Silver Medal Team from Houston Middle School, Germantown, TN
Jake Manuel, Pouya Modareszadeh, Parsa Modareszadeh, Shridhar Athinarayanan
 
Bronze Medal Team from Hill Country Middle School, Austin, TX
Aislinn Hurley, Ali Slimi, Isabel Burke, Michael Jenkins
 

Scholastic Challenge 2012

National Champion: 

Devan Blechinger-Slocum from Park Middle School, Scotch Plains, NJ

State Champions
 
Christopher Lough Prattville Christian Aca. Prattville, AL   Rachel Larsen
 
Our Lady of Perpetual Help
Scottsdale, AZ
Drew Denson West Memphis Ch W. Memphis, AR   Bridget Gill St. Francis Parish School
 
Bakersfield, CA
Cameron Reiber Bethlehem Lutheran Lakewood, CO   Jillian Noack Tyrrell Middle School Wolcott, CT
Veronica Tilley
 
St. James Catheral
Orlando, FL   Nigel Sapp St. John the Evangelist Hapeville, GA
Michael Bennett William Thomas MS American Falls, ID   Juliana Lynch Noonan Elementary Aca Mokena, IL
Lilith Quint
 
Saint Paul Catholic
Valparaiso, IN   Sam Redinger Forest City Middle School Forest City, IA
Denny Rice St. Ann School Prairie Village, KS   Will Fowler Anchorage Public School Louisville, KY
Luke Pertuit Immaculate Conception Marrero, LA  
 
Joseph Giovannoni
St. Columba School
 
Oxon Hill, MD
Muyang Wang Boulan Park Middle School Troy, MI   Kenneth Palattao St. Joseph Catholic School Waconia, MN
J.R. Duncan Our Lady of Lourdes Greenville, MS  
 
Lauren Fogarty
St. Peter's Middle School Joplin, MO
Austin Amestoy Laurel Middle School Laurel, MT   Abigail DeLoach Zion Lutheran School Kearney, NE
Alison Mertz Immanuel Lutheran Albuquerque, NM   Jeremy Kohler Solomon Schechter School Williston Park, NY
Logan Johnson  St. Leo Catholic Winston-Salem, NC  
 
Chase Angermeier
Saint Joseph School Mandan, ND
Harold Harman E. Muskingum MS New Concord, OH   Asriel Gregory Lawton Christian School Lawton, OK
Tracy Ferguson St. Ignatius School Yardley, PA   Ethan Michael St. Rocco School Johnston, RI
John Grigsby Northside Middle School Greenwood, SC   Mikhail Thomson Big Stone City Public School Big Stone City, SD
Gary Yang Houston Middle School Germantown, TN   Hee Soo Jung T H Rogers School Houston, TX
Madison Bacino St. Bernadette School Springfield, VA   Jensen Ghidella Kopachuk Middle School Gig Harbor, WA
Max Kroft Steffen Middle School Mequon, WI   Adam Weaver Riverton Middle School Riverton, WY
 
Military Base School Champion:  Patrick Williams  Hohenfels Elementary School    APO, AE
 
SCHOOL TEAM CHAMPIONS:
 
Gold Medal Team from Park Middle School, Scotch Plains, NJ
Devan Blechinger-Slocum, Erin Rogers, Hayley Kumpf, Jordann DeVore
 
Silver Medal Team from T H Rogers, Houston, TX
Hee Soo Jung, Gram Brinson, Daniel Yang, Omar Uraimov
 
Bronze Medal Team from Steffen Middle School, Mequon, WI
Max Kroft, Samuel Laferriere, Katie McCarthy, Christopher Aceto
 
 
Scholastic Challenge 2011
 
National Champion
 
Nikolas Preza from Houston Middle School, Germantown, TN
 
State Champions
Katie Hill Whitesburg Christian Aca. Huntsville, AL   Aaron Steele
 
Casas Christian School
Tucson, AZ
Arie Dean West Memphis Christian W. Memphis, AR   Alijah Thorn Three Rivers Elementary
 
Three Rivers, CA
Karl Eggars Bethlehem Lutheran School Lakewood, CO   Evan Cashman Suffield Middle School Suffield, CT
Gera Fisher
 
Jewish Aca. of Orlando
Maitland, FL   Noah Rorabaugh St. John the Evangelist Hapeville, GA
Alex Castillo William Thomas Middle School American Falls, ID   Uchenna Ngwe Beasley Aca. Center Chicago, IL
Zarya DeSouza
 
St. Charles Borromeo School
Bloomington, IN   Noland Vande Griend Rock Valley Christian School Rock Valley, IA
Ryan Eyster Iola Middle School Iola, KS   Jacob Mcdavid West Carter Middle School Olive Hill, KY
Noah McNally Our Lady Immaculate Jennings, LA  
 
James Roche
St. Elizabeth Catholic School
 
Rockville, MD
Camille Tache St. Mary The Annunciation Danvers, MA   Allison Feng Boulan Park Middle School Troy, MI
Tommy Stach St. Mary's School Breckenridge, MN  
 
Spencer Brown
Johnson County Christian Aca. Centerview, MO
Ben Longbottom Laurel Middle School Laurel, MT   Darien Talkington St. Bernadette Catholic School Omaha, NE
Erik Santiago Saint Anne Catholic School Las Vegas, NV   Nicholas Budzyn St. Cecelia School Iselin, NJ
Gordon Ward Valhalla Middle School Valhalla, NY  
 
Alexander Pinder
St. Leo Catholic School Winston-Salem, NC
Rick Belgarde Turtle Mountain Middle School Belcourt, ND   April Leygraaf St. Anselm School Chesterland, OH
Zane Henderson Dickson Middle School Ardmore, OK   Ethan Graper Charles F. Patton MS Kennett Square, PA
Noah Locke St. Rose of Lima School Warwick, RI   Courtney Hoogland Huron Middle School Huron, SD
Nikolas Preza Houston Middle School Germantown, TN   Ishaan Chatterjee T H Rogers School Houston, TX
Jazziryam Storm Beville Middle School Woodbridge, VA   Gabe Berger Our Lady of Guadalupe Seattle, WA 
Mitchell Larson Steffen Middle School Mequon, WI   Amanda Johnston Riverton Middle School Riverton, WY
 
Military Base School Champion :

Lauren Fisher Hohenfels Elementary School APO, AE

SCHOOL TEAM CHAMPIONS:
 
Gold Medal Team from Houston Middle School, Germantown, TN
Nikolas Preza, Marko Jankov, Padraic Gilley, Will Kent
 
Silver Medal Team from T H Rogers, Houston, TX
Ishan CHatterjee, Edward Cen, Robert Rice, Andrei Savitski
 
Bronze Medal Team from Boulan Park Middle School, Troy, MI
Allison Feng, Sairahul Pentaparthi, Jack White, Aditi Mahajan